Home Bydlení Jak vybrat odolné bezpečnostní kování pro dveře

Jak vybrat odolné bezpečnostní kování pro dveře

0

Dveřní kování (kliky na dveře) patří mezi základní příslušenství každých dveří. Jedná se o štít s klikou, koulí či jiným typem madla, který se instaluje na dveřní křídlo a usnadňuje ovládání dveří. Na vstupní dveře do domů či bytů je vždy nutné používat bezpečnostní dveřní kování, pro dveře uvnitř budov s nižším požadavkem na bezpečnost se montují tzv. interiérová, případně stavební kování.

Stavební a interiérová kování a jejich využití

Stavební kování jsou nejobyčejnější a nejlevnější kování, která jsou především určena pro montáž na dveře určené pro dočasné zabezpečení staveb. Využití však najdou i u dveří do sklepů, dílen, kůlen a podobně – všude, kde je minimální požadavek jak na bezpečnost, tak na estetický vzhled.

Tam, kde je důležitý vzhled kování, avšak nikoliv ochrana před vloupáním, tedy standardně například u dveří uvnitř bytu, se používají interiérová kování. Ta jsou dostupná v mnoha různých provedeních, designech, materiálech i povrchových úpravách, aby bylo možné je co nejlépe sladit se stylem i barevností místnosti. Vyrábí se ve dvou základních variantách – jako štítová kování a jako rozetová kování.

Co jsou to štítová a rozetová kování a jaký mají účel?

U štítových kování otvor pro kliku i pro klíč zakrývá jeden dlouhý štít, rozetová kování mají naopak samostatný štítek (rozetu) u otvoru pro klíč a samostatný štítek u kliky. K dostání jsou také různé tvary klik a madel pro co nejpohodlnější úchop. Interiérová kování se vyrábějí jako kování na obyčejný klíč, kování na zamykací cylindrickou vložku a kování se zamykáním WC pro koupelny a toalety.

Bezpečnostní kování pro vstupní dveře

Pro veškeré vstupní dveře jsou pak určena kování bezpečnostní. Bezpečnostní dveřní kování se od ostatních typů na první pohled odlišuje tím, že z vnější strany dveří nemá kování viditelné šrouby. Tato kování jsou také odlišná po konstrukční stránce a z hlediska použitých materiálů, díky čemuž mají výrazně vyšší odolnost proti mechanickému napadení a neoprávněnému překonání.

Bezpečnostní kování se standardně dodávají pouze v provedení pro kombinaci s cylindrickou vložkou. Kování slouží jako dodatečná ochrana vložky – obzvláště, pokud je vybaveno bezpečnostním překrytem. Takové kování najdete třeba zde: bezpečnostní kování Austin s překrytem. Překryt téměř úplně (s výjimkou úzkého otvoru pro klíč) zakrývá jinak viditelné čelo vložky a chrání ji před manipulací nebo poškozením.

Ideálně vybírejte dveřní kování s bezpečnostní certifikací – pro 3. nebo 4. bezpečnostní třídu. Nabízí totiž nejlepší úroveň zabezpečení. Bezpečnostní štítové kování s překrytem vložky Marseille s certifikací 4. bezpečnostní třídy je ideální volbou.

Druhy bezpečnostních kování pro vstupní dveře

Bezpečnostní kování jsou vyráběna jako štítová či rozetová, avšak na českém trhu jsou nejběžnější štítová kování, v provedení klika-koule s koulí na vnější straně dveří (typické např. u bytů). U vstupů do bytových domů i jiných typů budov se lze setkat rovněž s kováním s delším pevným madlem na vnější straně pro pohodlnější otvírání, existují však také např. provedení s klikou na obou stranách.

Záleží i na použitém typu zámku. I u bezpečnostních dveřních kování lze vybírat z různých klasických, moderních i „retro“ designů tak, aby kování nejen plnilo svou bezpečnostní funkci, ale aby bylo i vhodně kombinováno se stylem a estetickým provedením dveří i celé budovy.

Náš tip:

Nabídku rozmanitých druhů nejen bezpečnostních dveřních kování a dalšího příslušenství pro dveře můžete najít například v e-shopu www.klicovecentrum.cz.


Vstupní dveře do bytu je potřeba s bezpečnostní vložkou, která chrání proti lupičům. Klasické interiérové dveře do pokojů, mohou být již obyčejnější.


NO COMMENTS

Exit mobile version