Proč runy zneužilo nacistické Německo

Severské runy představují specifický systém s již velmi dlouhou historií. V několika verzích se používaly přibližně od roku 150 našeho letopočtu až do počátku 12. století.

Přesto získaly hořkou pachuť, když je pro své účely zneužila i nacistická propaganda. Proč? Sami sebe nacisté považovali za nástupce germánských kmenů, nejčastěji Teutonů. Runy měly být původním germánským písmem a společně s tím i původním písmem celého lidstva.

Označení pro Schutzstaffel neboli SS, který byl společně s hákovým křížem jedním z nechvalně proslulých symbolů nacistického Německa, se zapisoval zdvojeným starogermánským runovým znakem ᛋ.

Tento znak se nazývá Sowulo a jedná se o šestnáctou runu germánského futharku prostého. Výslovnost je shodná s českým S. Její název se překládá jako „slunce“ a paradoxně byl původně její význam pozitivní. Šlo o jednu z nejvíce pozitivních run vůbec a o důležitý prvek všech starověkých náboženství.

Autorovi loga však připadal symbol dostatečně úderný i nebezpečný. A zároveň se nacistům líbil proto, že odkazoval do slavné minulosti, čímž potvrzoval nadřazenost árijské rasy.

Chcete se dozvědět více o dalších zajímavostech či o špercích? Mrkněte na náš blog.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality